FİLMİN ÖZET KONUSU

Dune: Çöl Gezegeni, Ekim 2021’de vizyona girmiştir. Denis Villeneuve’ın yönettiği, başrollerini Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Zendaya, David Dastmalchian, Stephen Henderson, Charlotte Rampling, Jason Momoa ve Javier Bardem gibi ünlü oyuncuların paylaştığı bir Amerikan Bilimkurgu filmidir. Aslında 1984 yılında vizyona giren Dune filminin yeni bir halidir.

2016 yılında bilim kurgu romanı olan gerçek Dune hikayesinin film ve TV haklarını, Legendary Entertainment firması satın aldı. En son Blade Runner 2049 filminden tanıdığımız  Denis Villeneuve projeye olan ilgisini dile getirdi ve resmi olarak filmin yönetmeni oldu. Senaryosu Part One ve Part Two olmak üzere iki bölüme ayırıldı ve 1965 bilim kurgu romanının 21. yüzyıla güncellenmiş bir uyarlamasını ortaya çıktı.

Dune: Çöl Gezegeni filmi, ailesi çöl gezegeni Arrakis’in kontrolüne sahip olan Paul Atreides’in hikâyesini anlatıyor. Galaksinin farklı noktalarındaki gezegenler, rakip feodal aileler tarafından yönetilmektedir. Çok değerli bir kaynağın tek üreticisi olan Arrakis’in kontrolü asil aileler arasında son derece talep görmektedir. “Baharat” adı verilen bu kaynak, yüksek bilinç ve uzun bir yaşam süresi sunarken, beraberinde çok ciddi yan etkileri de getirmektedir. Ayrıca yıldızlararası yollarda gezinmeye yardımcı olan kaynak da bu “baharat”tır. Bu kaynağı elde etmek isteyen feodal rakiplerden Harkonnen ailesi tarafından Paul ve ailesine tuzak kurulur. Bu tuzağın sonucunda Paul’un ailesi darmadağın olarak firari hale gelir. Paul, ailesinin Arrakis kontrolünü yeniden kazanması için bir isyan başlatırken, tüm evrenin seyrini değiştirebilme ihtimalini yakalayacaktır.

FİLMİN DETAYLI BİLGİLERİ

Diğer Adı Dune: Çöl Gezegeni, Dune (Part One)
Yönetmen Denis Villeneuve
Oyuncular Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgård, Dave Bautista, Zendaya, David Dastmalchian, Stephen Henderson, Charlotte Rampling, Jason Momoa, Javier Bardem
Süre 2s35dk
Yayın Tarihi 10/22/2021
Orijinal Dili İngilizce
Yapım Şirketi Warner Bros
Bütçe $165,000,000.00
Kazanç $129,700,000.00

 

FİLMİN RESMİ FRAGMANI